NOWOŚĆ 20.03.2021

Aerodynamika lub sito

Proces zbioru i dalszego przetwarzania zboża jest jedną z kluczowych czynności rolniczych.

Wielu rolników zastanawia się, co wybrać Separator aerodynamiczny, który czyści i kalibruje ziarno za pomocą powietrza według wagi i kształtu, lub Separator sitowy, który wybiera ziarno według rozmiaru.

Najpierw przyjrzyjmy się, czym jest separator sitowy i dlaczego jest nadal używany. Istnieje wiele separatorów sitowych o różnych zasadach działania, ale główną funkcją takiego zespołu jest dobór materiału źródłowego według rozmiaru. Na przykład nasiona cukiernicze – w przypadku większości przedsiębiorstw rolniczych, które pracują z tą uprawą, wystarczy dobrać rozmiar do rozmiaru iw tym celu separator sitowy jest dobry.

Jeśli jednak w ogóle podejmiemy się zadań Separatorów sitowych, których głównym celem jest wstępne czyszczenie, to na takich zespołach nie można przygotowywać materiału siewnego. Kupując takie urządzenie , rolnik może napotkać szereg niedogodności, a mianowicie, jeśli dobre, zdrowe ziarno, ale jest większe niż średnica otworów, to zostanie odrzucone.
Niewielki koszt sit do jednego rodzaju upraw, wymiana sit (doświadczony specjalista wymienia je w półtorej, dwie godziny, a w sezonie to naprawdę dużo czasu, kiedy każda minuta jest na wagę złota). I oczywiście są to duże wymiary, poziom hałasu i pobór mocy. Nie można kategorycznie odpowiedzieć, że maszyny do czyszczenia ziarna na sitach są bardzo niewygodne zarówno w działaniu, jak i funkcjonalności.

Jeśli chodzi o Separatory aerodynamiczne ISM, jest to absolutnie bezsitowa technologia.

Ziarno jest podzielone na frakcje w strumieniu powietrza ze względu na swoją wagę i wiatr. Dzięki powietrznej metodzie czyszczenia i sortowania ziarna Separatory ISM są w stanie wyizolować nasiona o najwyższym procencie kiełkowania, czyli takie, które mają największą ilość składników niezbędnych do wzrostu.

 

Ziarno jest podzielone na frakcje w strumieniu powietrza ze względu na swoją wagę i wiatr. Dzięki powietrznej metodzie czyszczenia i sortowania ziarna Wialni ISM są w stanie wyizolować nasiona o najwyższym procencie kiełkowania, czyli takie, które mają największą ilość składników niezbędnych do wzrostu.

Za pomocą przełącznika Czyszczalnia ISM zaczyna pracować w przeciwnym kierunku i tym samym oczyszcza separator z gruzu lub poprzedniego materiału. 3-5 minut pracy i Separator jest ponownie gotowy do pracy.

Dogodnie? Myślę bardzo dużo, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że w sezonie ta funkcja jest bardzo potrzebna, aby zaoszczędzić czas.

Obecność przemiennika częstotliwości pozwoliła również na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na Separatorach ISM, ponieważ pracując na maszynie wykorzystujemy tylko taką moc i ten przepływ powietrza, który jest niezbędny do oddzielenia określonego plonu. Krótko mówiąc, im cięższy surowiec, tym więcej mocy będzie potrzebne i tym więcej energii zostanie wydatkowane. I odwrotnie, im lżejsze plony, tym mniej energii elektrycznej zużyje separator.

No i być może nie jest nieistotnym czynnikiem przy porównywaniu dwóch maszyn z typami urządzeń do czyszczenia ziarna: sitowym i aerodynamicznym, są wymiary i poziom hałasu. Separatory aerodynamiczne ISM mają stosunkowo małe wymiary i są również mniej hałaśliwe.

Najważniejsze jest to, że Separatory aerodynamiczne ISM będą w stanie oczyścić ziarno i przygotować
nasiona, a wszystkie inne zalety są przyjemnym dodatkiem. W końcu rolnik od sprzętu do czyszczenia
ziarna oczekuje przede wszystkim wysokiej jakości czyszczenia ziarna i kalibracji nasion.S

Walentin Karwat

technolog +48501050830